„A TISZADOBI ANDRÁSSY-KASTÉLY ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSAINAK KIVITELEZÉSI FELADATAIRA VONATKOZÓ SZERZŐDÉS ÜNNEPÉLYES ALÁÍRÁSA. (2020 október 1.) Nyomtatás E-mail
A TISZADOBI ANDRÁSSY-KASTÉLY ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSAINAK KIVITELEZÉSI FELADATAIRA VONATKOZÓ SZERZŐDÉS ÜNNEPÉLYES ALÁÍRÁSA. (2020 október 1.)

A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a NÖF, Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. koordinációjában újulnak meg Magyarország jelentős műemléki helyszínei. A program keretében egyszerre valósul meg az épített örökségi értékek megőrzése és a műemlék hiteles bemutatása. A program keretében egyszerre valósul meg az épített örökségi értékek megőrzése és a műemlék hiteles bemutatása.

A tiszadobi Andrássy-kastély tereibe a jelen beruházás során egy új, állandó kiállítás költözik, ami az Andrássy családot és a kastély történetét mutatja majd be.


Glázer Tamás, a NÖF ügyvezető igazgatója a tervezett funkciók igényeinek biztosításához kivitelezési szerződést írt alá a közbeszerzésen nyertes, Mester-Építő Kft. ügyvezető igazgatójával, Barna Gáborral. Az ünnepélyes szerződéskötésre Dr. Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos jelenlétében került sor. A tiszadobi Andrássy-kastély új állandó kiállításának kivitelezési feladataira vonatkozó vállalkozási szerződést 2020. október 1-jén Glázer Tamás a NÖF, Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, és a Mester-Építő Kft. ügyvezető igazgatója írták alá Budapesten. A szerződést Dr. Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos jelenlétében kötötték meg a partnerek.

„A tiszadobi Andrássy-kastély turisztikai célú fejlesztése” című projekt 1 270 000 000.- Ft európai uniós (GINOP-7.1.1-15-2017-00033) forrásból valósul meg. A kastélyban és a kastélykertben elvégzendő munkálatokra vonatkozó szerződést az uniós nyílt építési kivitelezési közbeszerzési eljárás keretében kötötték meg a partnerek.

 

A jelen beruházás során egy új állandó kiállítás költözik a kastély tereibe, amely az Andrássy családot és a kastély történetét mutatja be. A terekben enteriőr hangulatú részletek kerülnek kialakításra, felhasználva a meglévő eredeti elemeket.

A kiállítás mellett ruhatár, kávézó és múzeumi bolt, rendezvénytér, étterem is helyet kap majd. A tervezett funkciók igényeinek biztosításához jelen beruházásban az épület meglévő infrastruktúráját és a belsőépítészeti adottságait szükséges fejleszteni.

 

A fejlesztés elemei:

- A projekt fejlesztése során a kastély épületben kialakításra kerülő új kiállítások igényeinek megfelelő belsőépítészeti kialakítás és világítástechnika kerül kiépítésre.

- A megújuló kiállítások a látogató bevonásával, interaktív módon, újszerű eszközökkel, emellett korhű enteriőrökkel szemléltetik az Andrássy család történetét, egyes tagjainak (id. és ifj. Andrássy Gyula) történelmi, politikai jelentőségét, emellett bemutatásra kerül a kastély története, mindennapjai, egykori szabadidős tevékenységek.

- Az Andrássy családot és a kastély történetét bemutató kiállítás helyszínei a földszinti teremsor, a lovagterem, az első emeleti termek egy része, illetve a toronyszoba két szintje, Andrássy Katinka hálója és az alatta elhelyezkedő dolgozószoba.

- A kiállítás célja az Andrássy-család történetének, a kastély használatának, hétköznapjainak felelevenítése, a 19. század végi – 20. század eleji arisztokrata életmód felvillantása.

- Külön hangsúlyt fektet az Andrássyak műgyűjtő tevékenységére, illetve bemutatásra kerül az 1946-tól az épületegyüttesben működő gyermekotthon hétköznapjainak felelevenítése, működésének bemutatása.

 

A kiállítás célja: egymásra épülő, helyenként ismétlődő és egyre bővülő ismeretanyaggal közelebb hozni a látogatóhoz a birtokosok és a kastély történetét.

A kiállítási helyszíneken bemutatásra kerülő kiállítási egységek a berendezett enteriőrök és kézzel fogható tárgyak mellett kortárs kiállítás-technikai eszközök használatával valósulnak meg. Fiatalabb látogatók és a gyerekek számára a kiállításnak egy külön szintje lesz, így az ennek a korosztálynak szóló visual guide-on a gyermekek nyelvén magyarázzuk el a látnivalókat és az izgalmas részleteket. A kastélyt tematikus tárlatvezetők segítségével lehet majd végigjárni, amely választható témákba nyújt mélyebb betekintést a látogatók érdeklődésének megfelelően.

A fentieken túl a kastélykertben megépül egy tematikus játszótér, továbbá helyreállításra kerülnek a történeti úthálózati elemek, valamint elkészül a Holt-Tisza partjának részleges rehabilitációja és egy csónakkikötő építése is, a szomszédos telken pedig egy 36 beállásos parkoló épül.

 

A projekt címe: A tiszadobi Andrássy-kastély turisztikai célú fejlesztése

Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2017-00033

Támogatás összege: GINOP: 1.270.000.000 Ft

 

 

 



ALÁÍRTÁK A TISZADOBI ANDRÁSSY - KASTÉLY KIEMELT PROJEKT TÁMOGATÁSI SZERZŐDÉST. (2009.06.02)

 

„ A tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása” című kiemelt projekt amely az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból, vissza nem térítendő támogatás formájában történő finanszírozással valósult meg.

A projekt keretében az Andrássy-kastély és parkjának kulturális-turisztikai fejlesztése valósul meg a korabeli értékek megőrzésének és a modern technikai megoldások alkalmazásával 1.738mrFt európai uniós támogatással.

 

Az Andrássy-kastély felújítása a következőkre terjed ki:

 

  • Külső homlokzatok felújítása
  • Tetőszerkezet felújítása, héjazat cseréje
  • Nyílászárók felújítása, az eredeti állapot helyreállítása
  • A belső terek farestaurátori, fémrestaurátori, kőrestaurátori és festőrestaurátori helyreállítása
  • Az üvegdíszek üveges iparművész általi helyreállítása
  • A vízellátás, csatornázás rekonstrukciója
  • A gázellátás rekonstrukciója
  • A fűtési rendszer felújítása
  • A szellőző rendszer felújítása
  • 100 adagos konyha kialakítása
  • Az elektromos rendszerek felújítása
  • Behatolásjelző rendszer kialakítása
  • Biztonságtechnikai (CCTV) rendszer kialakítása
  • Informatikai és telefon hálózat kiépítése
  • Tűzjelző és tűzvédelmi rendszer kiépítése
  • A kastély akadálymentesítése, emelőrámpa és lift beszerelése
  • A kerti homlokzat előtt húzódó tiszafa sor radikális visszametszése
  • A pleasure-ground szakszerű felújítása
  • A bukszuslabirintus felújítása
  • Személygépkocsi és autóbusz parkolók kialakítása
  • Gyalogos sétány kialakítása
  • Közművezetékek és csatlakozások felújítása
  • Világítás kiépítése
  • A kastélyhoz vezető szervizút felújítása
  • A meglévő szobrászati alkotások restaurálása
  • Utcabútorok elhelyezése
  • Szabadtéri színpad és a hozzá kapcsolódó hang- és fénytechnika beszerzése

 

A beruházás keretében 2012-re egy olyan egyedi turisztikai attrakció jön létre, amely az Észak-alföldi régió kulturális turizmusának centrumává és szimbólumává válhat. A felújított kastély épülete és az újjávarázsolt kastélypark olyan színvonalas rendezvények számára fog helyszínt biztosítani, mely országos vonzerőt jelent mind a történelmi örökségek, mind a kulturális rendezvények érdeklődői számára.

A projekt megvalósítását követően egy teljesen felújított, többfunkciós kastély épület áll majd a látogatók rendelkezésére. A kastély látogatókastély funkciót fog betölteni, ahol korhűen berendezett termekben állandó és időszaki kiállítások várják majd a látogatókat. A kastély kulturális rendezvénykastélyként is kínál majd szolgáltatásokat, egyrészt az étterem három helyiségében, másrészt az időszakos kiállítások termeiben. A kastély parkja a rekonstrukciót követően szabadtéri színházi és zenei rendezvények otthonává válhat.

 

A projekt címe: „A tiszadobi Andrássy-kastély és kapcsolódó területeinek kulturális és turisztikai hasznosítása”

A projekt azonosító száma:           ÉAOP-2.1.1/E-2008-0004

Szerződés hatályba lépésének dátuma:  2009.06.02

Szerződésben rögzített támogatás:          1 817 230 890,-Ft

Szerződésben rögzített összköltség:        2 304 478 356,-Ft

Projekt megvalósításának kezdete:          2009.05.04

Projekt megvalósítás befejezése:  2014.06.30

Projekt fenntartás kezdete:            2015.09.14

Projekt fenntartás befejezése:        2020.09.13